Ile drużyn i z jakiej ligi może spaść?

• autor: _____, 2012-05-30 18:09

źródło: http://www.wspolczesna.pl

Nawet przedstawiciele klubów zastanawiają się ile drużyn z każdej z lig może spaść. Dziś postaramy się rozwiać wątpliwości.

Więcej w rozwinięciu newsa -->

Już wiemy, że z grupy wschodniej II ligi zdegradowany został Jeziorak Iława. Miejscami zamieni się z nim mistrz podlasko-warmińsko-mazurskiej III ligi, prawdopodobnie Start Działdowo. Z tej klasy rozgrywkowej spadną czterydrużyny. Tu zaczynają się kalkulacje.

Zacznijmy od tego, że bez względu na wszystko dwie najlepsze
drużyny z IV ligi podlaskiej awansują do trzeciej. Wiadomo też, że do klasy okręgowej spadają zespoły z miejsc 15-16 (17. pozycję zajął Ruch Wysokie Mazowieckie, który przestał istnieć). Do czwartej ligi automatycznie awansują więc mistrz i wicemistrz okręgówki. Ale szansę ma także 3. zespół.

– Są dwie podstawowe zasady obsadzania ewentualnych wolnych miejsc. Pierwsza: jeżeli z ligi wyższej spadnie mniej
drużyn i w niższej tworzy się miejsce, zajmuje je najwyżej sklasyfikowany zespół z następnej ligi, który nie uzyskał bezpośrednio awansu. Co to oznacza w naszej sytuacji? Otóż, jeżeli Orzeł Kolno nie spadnie z III ligi (przesądzona jest właściwie degradacja Pogoni Łapy – przyp. red.), stworzy się jedno wolne miejsce w IV lidze. Mimo to liczba zespołów zdegradowanych do okręgówki, się nie zmienia. Regulaminowo muszą spaść ekipy z pozycji 15. i 16. Wolne miejsce zajmuje natomiast najwyżej sklasyfikowana drużyna z klasy okręgowej, która nie awansowała. W naszym wypadku ta, która zajmie trzecie miejsce – tłumaczy Przemysław Sarosiek z Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Orzeł, poza tym, że walczy sam dla siebie, robi to też więc nie w interesie czwartoligowców, a klubów okręgówki.

Druga zasada dotyczy, niewykluczonej w naszych realiach sytuacji, gdyby jakiś zespół nie przystąpił do rozgrywek.
– Dzieje się tak, gdy klub się nie zgłosi lub nie otrzyma licencji. Wtedy jego miejsce zajmuje najwyżej sklasyfikowana drużyna ze spadkowiczów z tej samej ligi – wyjaśnia Sarosiek.

Tu wszystko jest jasne. W przypadku podlaskiej IV ligi dochodzi jednak jeszcze jeden aspekt. Bardzo ważna będzie bowiem decyzja działaczy Sokoła Sokółka. Przypomnijmy, że drużyna została wycofana w trakcie sezonu z II ligi. Sokół ma prawo wystartować w IV lidze, ale musi tego chcieć i spełnić wymagania licencyjne. Jeśli tak się stanie, automatycznie zasili listę czwartoligowców. Ligi się jednak nie rozciągnie do 17. drużyn. Dlatego ucierpiałaby ekipa z 14. miejsca, zdegradowana do okręgówki. Cały proces nie nastąpi jeśli z klasy okręgowej awansują znajdujące się w jej czołówce rezerwy Sokoła, ale na trzy kolejki przed końcem szanse na to są znikome.